חקירות כלכליות

חקירות כלכליות: אם יש מוסכמה אחת בחיים שאין עליה עוררין זו העובדה כי ידע ומידע הם כוח. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא בעולם העסקים שם אנחנו רואים כי חברות רבות משקיעות משאבים רבים בכדי לדעת כמה שיותר על המתחרים שלהן, על הלקוחות הגדולים שלהן, על הספקים שלהן, על השותפים שלהן ועל כמה שיותר דברים וזאת בכדי לקבל את ההחלטות החכמות ביותר שיש.

כאן בדיוק נכנסת לתמונה חקירה כלכלית אשר נועדה לברר כמה שיותר פרטים על מצבו הכספי של אדם או חברה מסוימים. זוהי חקירה סופר חשובה מכיוון שהיא ברומטר העוזר לנו להחליט האם לעשות עסקים עם צד מסוים והיא אשר אומרת לנו האם הצד הזה יכול לעמוד בהתחייבות שלו ואין זה משנה אם אנחנו מדברים על שותף עסקי או ספק. למעשה לא נגזים אם נאמר כי בעולם העסקים חקירה כלכלית היא החקירה החשובה ביותר שיש ואת זאת כדאי לקחת בחשבון.

ראו עוד: היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית

מהי חקירה כלכלית?

חקירת יכולת כלכלית נועדה להביא בפניכם את כל הממצאים לגבי התנהלותו ויכולתו הכלכלית של האדם או החברה הנחקרים. במקרה ומישהו חייב לכם כסף, או אם אתם עומדים בפני שיתוף פעולה עסקי חשוב, או החלטה עסקית המשותפת עם גורמים אחרים, חקירה כלכלית תספק לכם את הביטחון בעת ההתקשרות עם גורם עסקי זה או אחר. החקירה הכלכלית כוללת איסוף מידע על סוגי הכנסה שונים ממקום העבודה, מעסקים, מנדלן, מקרנות פנסיה וביטוחים, מירושות ואת מצב חשבונות הבנק בארץ ובחול.

האם כל חוקר יכול לבצע חקירות כלכליות?

חקירה כלכלית מחייבת ידע פיננסי, הבנה של המערכת הבנקאית ושל העולם העסקי והיא לא כוללת רק מעקב אחר אדם מסוים וצילומו במצבים לא נעימים. לכן ניתן לומר כי החקירה הכלכלית שונה מאוד מן החקירות הרגילות שחוקר פרטי מבצע בדרך כלל וזהו משהו שכדאי לקחת בחשבון. על כן אתם חייבים להבין כי לא כל חוקר פרטי יכול לבצע חקירה כלכלית וכי יש לפנות אך ורק אל חוקר אשר יודע לבצע את החקירות הללו ואשר יש לו הכשרה מקיפה בכדי לנהל חקירה מושכלת, חכמה, רלוונטית, הגיונית וטובה וכך להשיג את התוצאות הטובות ביותר שיש.

וודאו כי החוקר ביצע בעבר חקירות מסוג זה

אז מה אנחנו צריכים לעשות בכדי לוודא כי נבחר את החוקר הטוב ביותר בשביל חקירה כלכלית? כיצד נוודא כי מצב זה אכן יתרחש ואנו נוכל לבחור בחוקר בלב שלם ומבלי לחשוש שמא הוא יבצע את תפקידו בצורה לא טובה? אם כן אתם צריכים לבחון את השאלה כמה חקירות כלכליות אותו חוקר ביצע בעבר. אם זוהי החקירה הכלכלית הראשונה שהוא עתיד לבצע אזי אתם צריכים לשאול את עצמכם האם כדאי לבחור בו ולקחת את הסיכון. אם לעומת זאת הוא ביצע כבר עשרות או מאות חקירות כאלו אזי ברור כי ניתן לבחור בו בלב שלם וללא כל חשש או פחד.

חקירה כלכלית נחשבת לאחד הכלים המקובלים ביותר במסגרת הליכי איתור רכוש של חייב. ניתן לראות נושים רבים אשר לא מצליחים לסיים את החוב עושים שימוש בחקירה מסוג זה.

ממה מורכבת חקירה כלכלית

חקירה כלכלית מורכבת ממספר היבטים מרכזיים – חקירות פליליות וכן עבירות כלכליות. אותן חקירות מבוצעות נגד אדם או נגד ישות משפטית בגין עבירות בעלות היבטים כלכליים.  

כך לדוגמה החקירות יכולות להיות בעניין הלבנת הון, העלמת מס.

חקירה כלכלית: ישנם מספר שלבים

ישנם מספר אלמנטים חשובים בביצוע חקירות כלכליות כאשר אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר הוא מודיעין.

גורמי החקירה השונים משקיעים לא מעט זמן ומחשבה באיתור המידע במטרה לפתוח בחקירה ולצורך כך עליהם לפעול באופן סמוי.

שלב החקירה הסמויה כולל בין היתר איסוף מידע מבנקים שונים באמצעות צווים משפטיים או ביצוע האזנות סתר.  לעומת זאת שלב החקירה הגלויה כולל בין היתר איסוף ראיות שנאספו כחלק מהחקירה.

חקירה כלכלית: מתי יש צורך?

במציאות הכלכלית של היום רבים מבעלי העסקים בישראל מוצאים את עצמם על רקע פשיטת רגל או פירוק שותפות. חקירה כלכלית תביא לשיקוף מלא של מצב החייב.

במסגרת החקירה הכלכלית יבדקו את היקף המשרה, מקום העבודה של החייב וכן יאותרו השקעות וחשבונות הבנקים שלו.

מה עוד יתרחש במסגרת החקירה

נוסף על כך, במסגרת החקירה הכלכלית יחשפו כספים ותשלומים שונים לזכותו של החייב כמו למשל זכויות מטעם ביטוח לאומי או קופות גמל שצבר.

חשיבות של בחירת עורך דין

במידה ומתנהלות נגדכם חקירות כלכליות אין אתם צריכים לעבור זאת לבד.

ההמלצה היא לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה בתחום השכרת שירותיו של עורך דין בעל ניסיון רב בתחום תסייע לכם רבות וכך תהיה לכם האפשרות להגן על עצמכם.

בחנו את הניסיון שלו

מהי חקירה כלכלית

בשנים האחרונות תוכלו למצוא לא מעט עורכי דין. מדובר במשימה מורכבת למדי. ההמלצה היא לבחון מספר עורכי דין אשר קיבלתם עליהם המלצות תוך בחינת הניסיון שלהם.

אחרי הכל, הייתם רוצים כי עורך דין בעל ניסיון רב יעמוד לצידכם  ויסייע לכם.

חשיבות הפגישה האישית  

הקפידו להיפגש עם עורך הדין על מנת לוודא כי אכן מדובר  באיש המקצוע המתאים לכם ביותר.

הפגישה עמו תאפשר לכם להתרשם מהחוקר הפרטי רבות וכך תהיה לכם האפשרות לשאול אותו לגבי הידע אשר רכש במהלך השנים וניסיונו בטיפול בתיקים השונים.  

בחנו את התשובות שלו- האם הוא עונה לכם באריכות או שמא מקצר. תשובות קצרות יעידו כי אין מדובר על איש מקצוע בעל ניסיון רב.

יל מנת לחזור לעמוד הראשי לחצו על הקישור: חקירות פרטיות